Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Výměna sedlového pražce

27.6.2006 12:31 [blues.man]
Výměna sedlového pražce - Kategorie Nástroje > Kytary
Nema nekdo zkusenosti s vymenou sedlového pražce?
Rad bych zkusil nejaky jiny material (kost, grafit, mosaz, nikl)...
Mam kytaru kopii fendra strata...

dik za odpovedi

Seznam příspěvků:

[0..14 / 14] Strana:  1 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
28.6.2006 11:10 [Ioannes]
Re:
Hups nahoru. To by mne take zajimalo, zda s tim nekdo laboroval. Jak se zvuk zmeni na pouzitem materialu... jaky material = jaky zvuk. Diky
28.6.2006 11:18 [unfor]
Re:
kurnik vcera se to zrovna v nejakem threadu rozebiralo - i s odkazem na infernalovy stranky s popisem jednotlivych materialu...

Proc se tu zase zaklada novy tema? Uplne zbytecne...
28.6.2006 11:23 [Ioannes]
Re:
Tohle tema tady visi od vcerejska... a nechapu, ze to rozebirate pod jinym tematem... to to mam porad hlidat?
25.7.2006 10:56 [nerden]
Re:
Nulák jsem už několikrát dělal novej, z kosti, nemusí být zrovna slonová kost, (asi nejjednodušší je použít ten korejskej kostěnnej prefabrikát, co prodávají v Music data za asi 80,- Kč. Podle mých zkušeností je nejprve nutno mít perfektně opracovaný hranolek. Starý nulák mám vždy strach odklepnout, tak jej zcela rozbrousím zubařskou frézkou, zbytky opatrně odstranit! Lak kolem nuláku oblepím průhlednou lepicí páskou, aby neodprejsknul! Je dobré lak případně kolem starého nuláku nejprve proříznout modelářským nožem. Struny nechám na kytaře, ale povolené, aby se dalo pořád zkoušet, jak práce postupuje. Je vhodné tužkou narýsovat, co chci odbrousit a pak použít dobrý pilník. Je potřeba rozvážit, jak chci mít vytvarovanou horní část (podle radiu hmatníku) a na jaké ploše mají struny nahoře ležet. Nové Gibsony mají tu plošku dost malou, tedy horní plocha nuláku od bodu dotyku směrem k ladicím kolíkům rychle ustupuje dolů. Pro vypilování drážek je vhodné udělat si nástroj, dělal jsem to tak, že jsem nalámal list do pilky na železo na 6 dílů. Zubatou část jsem pak zboku přikládal k brusnému kotouči a tak vytvořil 6 různě silných plátků. Na závěr ještě na brusce podélně vytvarovat zubatou část tak, aby vytvářela při pilování půlkruh. Vřele doporučuji!!! Pilník je pro zářez nevhodný nástroj. Zářez pro strunu se dělá velice mělký, jen tak, aby byla struna z jedné poloviny schovaná v nuláku. To znamená také pilníkem při prořezávání drážek neustále snižovat výšku nuláku. V závěru prací je vhodné nasadit struny do drážek, jen jednu vždy dám na stranu a prořezávám drážku. Je potřeba drážku prořezávat velice opatrně, vždy jen jeden řez plátkem a znova zkouška, snadno lze vše pokazit. Pokud leží struna na horní ploše, je dobré do kosti naznačit i vodicí drážku směrem k ladicím kolíkům. (Tedy na horní ploše nuláku vytvaruji zatáčku). Nulák jen lehce na závěr přichytím sekundovým lepidlem, v malé plošce a to jen vespod. Zvukově si kostěnným nulákem dost pomůžete, artikulace kytary se zlepší, i sustain je lepší. Fyzikální podstata zlepšení spočívá v tom, že se impedančně lépe přizpůsobí přenos energie ze struny do nástroje, resp. zpět.
25.7.2006 15:02 [batty]
Re: nerden
"...se impedančně lépe přizpůsobí přenos energie ze struny do nástroje, resp. zpět" ???? "Zářez pro strunu se dělá velice mělký, jen tak, aby byla struna z jedné poloviny schovaná v nuláku." ? Nejak nechapu, asi ze slunicka:))
25.7.2006 15:06 [kremator]
Re: batty
Třeba na mojem Gibson LP Studio nejsou zářezy obdélníkové, ale spíš do V a basové E opravdu zhruba 1/2 přesahuje.

...impedančně přizpůsobí...to je asi blbě napsaný, ale ve výsledku bych tomu věřil - pokud je to tvrdší materiál, než tam byl před tím.
25.7.2006 15:18 [batty]
Re: kremator
a prenosu "zpet" bys taky veril? :))
26.7.2006 8:34 [nerden]
Re. nerden
Dá se to jednoduše dokázat. Kytaru odpoj od aparátu, uhoď do strun a přilož ucho zezadu ke krku kytary. Uslyšíš zvuk, tedy energie ze strun přestoupila do těla kytary. Pak připoj kytaru k aparátu, klepni kotníkem prstu zezadu do krku a uslyšíš zvuk z aparátu. Tedy energie zvukového kmitání přestoupila z krku kytary do strun.
26.7.2006 8:51 [kremator]
Re: batty
U každého rezonátoru se energie přenáší sem a tam - to platí i u mechanické soustavy. Prostě je tam lepší vazba s menším tlumením.
26.7.2006 8:56 [nerden]
Re: Nerden
Nulák slouží vlastně jako impedanční transformátor pro přenos energie ze strun do korpusu (a taky zpět).
Tímto pohledem na věc lze dobře vysvětlit chování různých materiálů nuláků, případně je takto lze i číselně popsat. Informace o tom je i ve výborném článku v časopise Muzikus, ročník 2003, číslo 10, "kytary vs intonace".
27.7.2006 9:54 [Bailey]
Re: nerden
Impedance popisuje zdánlivý odpor součástky a fázový posuv napětí proti proudu při průchodu harmonického střídavého elektrického proudu dané frekvence. Podobně jako elektrický odpor charakterizuje vlastnosti prvku pro stejnosměrný proud impedance charakterizuje vlastnosti prvku pro střídavý proud. Impedance je základní vlastností kterou potřebujeme znát pro analýzu střídavých elektrických obvodů.

Impedance se zapisuje pomocí komplexních čísel.

Značka:

Základní jednotka: ohm, zkratka Ω

Další jednotky: stejné jako pro elektrický odpor

Výpočet: , kde R je odpor X je reaktance prvku, a j je komplexní jednotka.

Polární zápis: , kde |Z| je velikost a φ je fáze.

S impedancí se formálně počítá stejně jako s odporem, platí zde stejná pravidla pro sériové a paralelní řazení, pouze místo okamžitých hodnot napětí a proudů pracujeme s fázory:

, kde U je fázor napětí a I je fázor proudu.

[editovat]
Impedance základních prvků střídavých elektrických obvodů
Impedance odporu:

Impedance cívky: , kde L je indukčnost cívky a ω je úhlová rychlost

Impedance kondenzátoru: , kde C je kapacita kondenzátoru a ω je úhlová rychlost

Impedance závisí na frekvenci, protože , kde f je frekvence.

27.7.2006 10:14 [kremator]
Re: Bailey
A slyšel jsi někdy o analogii mezi elektrickými a mechanickými soustavami? Např. existuje tzv. akustická impedance, která zjednodušeně řečeno popisuje odpor prostředí proti šíření zvukových vln, atd. Fígl je v tom, že rovnice, které takové soustavy popisují mají stejný tvar, ale různá písmenka. Takhle se dají počítat třeba i hydraulické soustavy nebo tepelné soustavy - tam ovšem neexistuje "tepelná indukčnost".
27.7.2006 10:44 [Bailey]
Re: kremator
Ano, to som počul, ale nepočul som o "akustickej impedancii"
[0..14 / 14] Strana:  1 | Všechny | Poslední