Diskuse

Diskuse o hudebních stylech, kapelách, hudebních nástrojích, technice hry, aj.

Téma: Přeučování se na kytaru

7.11.2006 18:34 [marion]
Přeučování se na kytaru - Kategorie Hudební teorie
Máte někdo zkušenosti s přeučováním se techniky? Hraju čtvrtým rokem, původně samouk. Naučila jsem se blbě držet trsátko,hrála jsem loktem a bez zápěstí. Pak mě to zečlo omezovat, vznikala křeč, spousta pohybů navíc, který pravá ruka mimovolně dělala. Začínám od začátku, jinak, správně, s učitelem. Ale začínám ztrácet radost z hraní. Nutím se k cvičení, od pomala, od začátku. Jsou dny kdy to začíná jít, kdy zahraju úžasné věci, bylo jich pár a pak najednou měsíc najednou neumím vůbec nic. Skok zpátky na začátek. Nevim proč. I přes to, že cvičím denně kolem 1 až 2,5 hodiny. Prostě najednou propadák zpět, opět křeč, nepřirozená ruka, aniž bych přestala cvičit. Občas jsem zoufalá a mam pocit, že většího netalentu neni. Máte někdo nějakou radu, nebo podobnou zkušenost?

Seznam příspěvků:

[0..18 / 18] Strana:  1 | Všechny | Poslední 
Pořadí:   Čas vložení    Uživatel 
7.11.2006 19:26 [D.Murray]
Re:
tak tyhle depky dost dobře znám:) taky mam podobnou zkušenost
muj problém se týkal pravé ruky a konkrétně hraní trsátkem, jestli používat techniku alternate(střídavě- nahoru dolu nahoru) a nebo economy(úsporně - nahoru dolu nahoru nahoru dolu nahoru nahoru...) picking... no prostě každej způsob uplně jiná věc, ze začátku jsem měl učitele a ten mě naučil techniku střídavou, kterou jsem uměl po čase docela dost dobře, jenže potom jsem si možná nesmyslně usmyslel, že přece technika úsporného drnkání je prostě úspornější a rychlejší a tak dál...no pustil jsem se tedy do cvičení uplně od začátku, a nutno říct že v tom období jsem neuměl vůbec nic, pletly se mi obě dvě techniky dohromady, no ale to mě samozřejmě neodradilo:)..cvičil jsem pořád dál a teď už mi nedělá úsporný drnkání problémy ani v extrémní rychlosti a myslim že jsem schopnej zahrát i střídavě - když se trochu přeorientuju...
takže muj názor je, že když budeš cvičit dál, určitě to ovoce přijde.. vlastně ani neni důvod aby nepřišlo, takže cvičit cvičit a dřít až do zblbnutí:)
8.11.2006 13:37 [Kamzi]
Re: marion
Prošel jsem něčím podobným. Jsem levák, ale umínil jsem si, že se na kytaru naučím hrát "normálně". A problémy s pravačkou mám tak trochu pořád. Už několikrát jsem si přeučoval držení trsátka (mimochodem tady několikrát padlo, že termín "správné držení trsátka" je něco nesmyslného) a nakonec jsem byl rád, že jsem to udělal. I když se to zpočátku zdá jako krok zpátky (nebo na začátek), může to hodně pomoct, zvlášť pokud byla tvoje původní technika omezující, jak píšeš. Na druhou stranu není dobré přijímat takovou tu "standardní techniku" úplně precizně, protože tím ztrácíš svou osobitost.
8.11.2006 13:42 [Kamzi]
Re: D.Murray
Nejsem si jistý jestli to, co uvádíš je ten správný příklad. Střídavé a úsporné drnkání vnímám jako 2 různé techniky. Někdy je lepší použít jednu, jindy tu druhou. V žádném případě bych je nebral jako vzájemně se vylučující.
Ale asi jsi myslel hlavně ten pocit, když se učí něco proti zvyku. V tom je to totéž, to jo.
8.11.2006 14:28 [fbm]
Re:
vydrzat!!! jestli te to teda bavi :) ale to se vystribri samo....bud to prekonas nebo ne.
Ja osobne sem priznivce spis "prirodni" samovolne cesty, tj. bez pevneho vedeni ....cesta sice delsi a s moznosti chybek a slepych ulicek, ale imho zajimavejsi a prinosnejsi pro premyslejiciho muzikanta (samozrejme zalezi taky co je cilem......v okamziku klasickeho vaznohudbeniho kytaristy, nebo studioveho profesionala hrajiciho na kseft je naopak soustavna, rychlejsi prace asi vhodnejsi)....a samozrejme braneni se nejakym poznatkum je taktez nesmysl.....je to balancovani, hledani pomeru mezi tim (pomeru asi pro kazdeho jinem). Treba ja sem nedavno (po 20 letech) objevil ze moje nestandardni drzeni trsatka mi neumoznuje dobre hrat falesne flazolety :) no ale zase mi prinaslo jine vyhody, hlavne ve specifickem zvuku....ale preucovat uz se to nebudu :)))))))
8.11.2006 14:52 [D.Murray]
Re: kamzi
no tak hra loktem a zápěstím jsou taky dvě různé techniky a někdy je lepší použít jednu a jindy druhou...:) těžko budu hrát skatepunk jen tak zápěstím a stát tam jak trubka:)) ...jako asi máš pravdu s tim drnkáním, ikdyž je to taky trochu věc názoru a o tom si dalo debatovat hodně dlouho, mně přijde, že úsporné drnkání může střídavé vlastně uplně nahradit a vykopat uplně někam pryč:) ale to už jsme zase někde jinde...
8.11.2006 16:38 [Kamzi]
Re: D.Murray
kdybys to napsal naopak, tak bych naprosto souhlasil ;0) Pro mě to je tak, že pro úsporné aby bylo skutečně efektně úsporné, se musí promyslet dopředu prstoklad, aby to vycházelo co nejvíce na lichý počet úderů na jedné struně. U střídavého moc přemýšlet nemusím, ovšem zase na úkor rychlosti.
Už to začíná být offtopic.
8.11.2006 16:45 [Sandon]
Re:
Souhlas s Kamzim! Economy je "podmnozina" alternate, nikdy obracene. Akorat s tou rchlosti si myslim, ze je to jedno. Kdyz to clovek umi ;-)
8.11.2006 17:00 [D.Murray]
Re: promiň marion :-)
kamzi: asi tuším jak to myslíš, když mluvím o úsporném drnkání, tak tím myslím, že pokud přijde přechod ze struny na strunu, který můžu zahrát úsporně, tak ho tak taky zahraju, jinak hraju na jedné struně samozřejmě střídavě, byl by asi nesmysl říct že úsporné drnkání už neni střídavé...prostě já úsporným drnkáním nazývám pouze přechod ze struny na strunu stylem dolu-dolu nebo nahoru-nahoru, pokud mi vyjde trs nahoru a já chci přeskočit na vyšší strunu(třeba z G na H), tak to samozřjmě udělám tak že přeskočim tu G strunu a zahraju H směrem dolu .... toto se snad taky nazývá úsporné drnkání nebo ne? když tak mě vyveď z omylu:-)
8.11.2006 21:26 [Sandon]
Re:
He he, no jo, to je economy picking - kde to jde, tam hrajes jednim "tahem" (sweep) vice not. AlLe problem je, ze kdyz mas sudy pocet not na strune, tak proste zadnej sweep na dalsi strunu neudelas - pokud ten sweep "nezpomalis" a nepouzijes pri prechodu trsatka ze struny na strunu hammer-on / pull-off levackou (nekdo to tak umi, mne to moc nejde). Pak sice lidi jako Gambáli machrujou,jak jim jde economy od ruky (a je to fakt :-) ale za cenu, ze treba predvadeny stupnice maji vzdycky urcity omezeni (lichy pocet not na strune, pro zachovani smeru a sudy pocet pro otoceni smeru pohybu). A samozrejme, kdyz hraje 3 noty na strune, tak je to alternate :-) A kdyby byly 3 noty na strune na vsech strunach, tak je to taky alternate (a v te nejcistsi podobe :-)
Vetsina kytaristu umi oboje, i takovi zaryti "alternatisti" jako je John Petrucci, pouzivaji sweep (kdyz ne primo economy picking). Vyjimka je mozna Steve Morse, poslechni Tumeni Notes z desky High Tension Wires nebo Cascades: I'm Not Your Lover od Deep Purple - on i arpeggia hraje alternate pickingem a je to fakt peklo! Jak rikam - kdyz to umis, je to jedno, jak hrajes :-)

A muj nazor - zaklad je alternate, prechod na economy a sweep je potom dalsi stupen, ale bez spravne zvladnutyho stridavyho brnkani ti economy picking nepujde...
8.11.2006 21:39 [D.Murray]
Re: Sandon
no tak to už je na mě nějak moc matematiky:-) no prostě je to asi takhle: když hraješ stupnici sudej počet tónu na strunu, tak je to alternate a když lichej tak to může bejt economy, velice zjednodušeně řečeno, ono taky záleží jakym trsem začneš, jestli nahoru nebo dolu, potom u alternate můžeš hrát všechno obáceně a u economy se to potom srovná do jednoho schématu... jestli si rozumíme (já bych to nepochopil:D ) no ale v zásadě bych to prostě neřešil, tam kde jde udělat "economy pohyb" (jako že 2x dolu nebo nahoru) tak ho prostě udělám a tam kde nejde tak nejde no, řek bych že o tom to je:-)
8.11.2006 21:46 [D.Murray]
Re:
a já nad tim vůbec nepřemejšlim, hraju to už naprosto automaticky.. v zásadě totiž potřebuju jenom dva základní postupy ze kterejch už sestavim uplně všechno, jednak 3 tóny na strunu a to mam naučený dokonale technikou economy picking a jednak nějakou pentatoniku, kde hraju dva tóny na strunu a to hraju samozřejmě střídavě protože tam economy picking klasicky nejde použít, potom bych moh ještě hrát nějaký chromatický stupnice jenže to neumim tak to nehraju:)

tak a teď jsem udělal z kytary jenom nějaký tupý mačkátko kde se musí počítat tóny a přemejšlet usilovně nad tim, jak a co a jakym směrem drnknout :-)
9.11.2006 10:52 [Sandon]
Re:
Jasne, je to presne jak pises. Bohuzel. Stejne nehrajes stupnice, ale uplne jiny linky. Takze economy pouzijes proste tam, kde vis, jak to zahrat, kdybch ti ted dal nejakou linku at to zahrajes, tak to stejne asi zkusis pres alternate :-) I ti economy/sweeppicking bastardi pouzivaji alternate hodne (vzdyt treba fusion je spousta chromatik :-)
Ja mam par figlu,ktery uspesne hraju pomoci economy, protoze je to tak dobry, ale ze bych uvazoval jenv rozmerech economy picking, to ani nahodou... je to dobra vec, ale poradne se musis naucit prave alternate (pokud nejsi amater a nehrajes vsechno legato :-)
9.11.2006 17:44 [D.Murray]
Re: Sandon
já nevim, mně se zdá že používám právě automaticky už jen economy picking... když se nad tim ale zamyslim, tak to bude jedině tim, že hraju pořád dokola jedny a ty samý stupnice a oposlouchávám jednu a tu samou muziku, takže hraju pořád dokola vlastně jedny a ty samý věci no..:-)

záleží to hodně na individualitě, já osobně když třeba hraju stupnici 3 tóny na strunu (to dělám velice často:) ) tak vždy začnu trsem směrem nahoru a tudíž potom když chci přeskočit na tenší strunu, žádný pohyb economy tam udělat nejde, a úsporně hraju tedy až od (n+1)-té struny, kde n je struna, na které stupnici začínám :-) takže v podstatě moje economy je zezačátku alternate no, úplně správně ekonomicky bych to měl nejspíš vymyslet dopředu tak, že si i rozmyslím, jakým trsem začít aby to všechno vyšlo co nejúsporněji, že jo?
9.11.2006 20:44 [Sandon]
Re:
No rozmyslet nic nemusis: kdyz zacinas a hrajes lichy pocet not na strune, tak zacni dolu, kdyz sudy pocet not, tak zacni nahoru :-) Jenze me prave kvuli tehle matematice nikdy economy picking neprirostl k srdci. Spis jen na urcity finty ale ze bych treba improvizoval a sazel tam nejaky cerstve vymysleny sekvence (= nenauceny licky) jen tak z hlavy, tak na to uz musis byt borec.
K tomu zacinani: tohle nechapu, treba Chodelka taky ucil (videl sem v TV :-), ze zacina uder trsatka NAHORU, to je podle me docela divny :-) ale nekomu to prijde prirozeny. Mozna by stalo se nad tim zamyslet :-) Nebo upravit stupnice jako Gambale, treba zacit jen dva tony na strune... ale o stupnice zase precejen nejde :-)
9.11.2006 21:00 [D.Murray]
Re:
přesně tak! když hraju lichý počet na struně tak začnu dolů a je to economy jak vyšitý! problém nastává, když hraju sudý počet(např. 2) a začnu nahoru, potom následuje úder dolů na té samé struně a když chci přeskočit na tenší strunu(to je moje jednoznačný označování aby nedošlo k omylu:) ) použiju economy pohyb zase dolů a potom nahorů no ale potom zase dolů a to už jsem na další struně a stane se z toho klasický alternate, rozumíme si ne?:-) a kdybych začal směrem dolů, tak už je to alternate hned od začátku, ale já to asi hraju tim prvnim způsobem, protože začnu právě směrem nahoru ... ani mi to nepřirozený nepřijde, prostě jsem se to tak naučil a už mi to nedělá problémy, i když je to trochu na nic v tom "přepnutí" techniky při prvnim přechodu ze struny na strunu - u lich. počtu nejdřív jakoby alternate a po zbytek onanování economy:) a usudého nejdřív economy a potom alternate... asi tak

začíná se z toho stávat nějaká složitá teorie, mohli by se na tohle napsat skripta:-)
9.11.2006 23:27 [Kamzi]
Re:
Tak do toho už se vměšovat nebudu ;0) Jen faktickou poznámku: když je sudý počet not na struně, jestli začít dolů nebo nahoru, to záleží na tom na kterou strunu se půjde pak. A to je právě ten problém, že se to musí znát dopředu, jinak je to o ničem. Taky, když hraješ ob strunu, tak je ti úsporné k ničemu.
10.11.2006 8:06 [cyberpaul]
Re: Sandon
ad Chodelka: Co cekas od cloveka kterej hraje ustrizenym rozkem z kreditky? :-)
10.11.2006 15:21 [D.Murray]
Re: Kamzi
máš naprostou pravdu, záleží na tom jestli jedeš směrem na tenší struny nebo tlustší,
to znamená že když hrát stupnici lichých počtů na strunu směrem do tenších strun, je lepší začít směrem dolů a naopak když chceš hrát do tlkustších strun, je lepší začít nahoru a můžeš hrát stále a beze změny stylem economy picking, naopak když chceš hrát sudý počet tónů na strunu, tak tam je to v celku jedno, protože economy tam stejně zahrát nejde, takže musíš hrát stylem alternate celou dobu

tak a tim už bych to radši definitivně završil:)
[0..18 / 18] Strana:  1 | Všechny | Poslední