Produkty
M-Audio - Black Box
M-Audio - Black Boxmodeler, rekorder, zvukovkaAmerická firma M-Audio vyvinula ve spolupráci s Roger Linn Design a AdrenaLinn technology svůj první kreativní nástroj pro kytaristy. Tento nástroj v sobě kombinuje efektový kytarový procesor simulující 12 zesilovačů a komb, bicí základnu s 99 patterny s možností synchronizace tempa přes MIDI. Dále má 43 efektů synchronizovaných s rytmem. BlackBox lze navíc použít jako externí (USB) 24-bit / 44.1kHz zvukovou kartu, takže umožňuje velmi snadné nahrávání do počítače. BlackBox je vybaven vstupy pro mikrofon, kytaru a 3 pedály (1 expression a 2 switch). Výstupy jsou 2 symetrické nebo koaxiální S/PDIF a výstup na sluchátka. BlackBox má podporu ASIO, WDM a CoreAudio driverů s podporou Windows XP a Mac OS X
Průměrné hodnocení uživatelů: |
Recenze:
Recenze : M-audio Blackbox- Kategorie: KytaraM-audio je firma dostatečně známá produkcí zařízení pro studia, nahrávaní apod., takže mezi její produkcí najdeme mikrofony, kontroléry, reprobedny... Blackbox však vybočuje z řady produktů, na které je člověk u M-audia zvyklý.
|
Koncepce
Vzhledem k tomu, že se nejedná o úplně tradiční výrobek, neškodí se zamyslet nad jeho koncepcí. Blackbox je vlastně externí zvuková karta (připojovaná přes USB) s nahrávacím softwarem Live Lite 4 GTR. Zároveň je to amp modelingová konzole, ladička, multiefekt a "cvičítko" dohromady. Nelze jej zařadit do žádné kategorie existujících "hraček" pro kytaristy, protože při snaze přidružit Blackbox k čemukoli jinému, zjistíme, že má něco navíc, nebo je něco řešeno jinak.
Pro rekapitulaci si připomeňme produkty, které nějakým způsobem mohou (ale spíše vzdáleně) připomínat Blackbox. Produkty od Line6 (Guitar Port a Tone Port) jsou více zvukové karty s mnohem větší orientací na práci s PC (i v souvislosti s programovým vybavením k cvičení, odposlouchávání skladeb apod.). PODy a VAMPy jsou zase čistě modelery s možností použití při živém hraní nebo nahrávání , ale nejsou to zvukovky.
Konstrukce
Střeva Blackboxu jsou v plastové krabici cca 17*25 cm. Spodek krabice je kovový a celkově je provedení dostatečně odolné, stejně totiž není určeno pro pódiové akce. Nejvíce prostoru zabírá modře podsvícený LCD, na kterém se zobrazují veškeré potřebné informace. Podsvícení je příjemné (s nepodsvíceným displejem se to srovnávat nedá), ale displej je z některých úhlů dost špatně čitelný, což je škoda. Zajímavé je to, že pokud vám Blackbox leží na desce stolu u kompijútru, tak vše vidíte dobře, zatímco přímým pohledem shora na displej nevidíte nic (že by to měli návrháři M-audia až tak ergonomicky vymyšlené v závislosti na poloze očí a předpokládaného umístění konzole na stole?). Ovládací prvky jsou rozděleny do tří částí : vlevo jsou funkční tlačítka pro konkrétní funkce (nastavení bicích, delaye, ampů, efektů a presetů). Prostor pod displejem obsazují čtyři datová kolečka, která se starají o změnu parametrů v závislosti na tom, s jakou funkcí pracujeme. Pravá část obsahuje čtyři ovladače pro ovládání úrovní signálů (kytarový signál, mikrofon, celkový výstup...). U kytary a mikrofonu je zde ještě užitečná indikace "přebuzení" signálu
Blackbox disponuje několika konektory - vpředu jsou nejpoužívanější: vstup kytary a výstup na sluchátka. Vzadu najdeme balancovaný stereo výstup, USB pro připojení ke kompu, s/pdif, XLR pro mikrofon (škoda, že tu není klasický jack), dva konektory pro jednoúčelové pedály (pro základní funkce jako třeba přepínaní ampů; funkce se dají přiřadit) a konektor pro výrazový pedál. Napájení má na starost přiložený adaptér (9V, 1000mA). Blackbox nelze napájet bateriemi.
Praktickou drobností je nástavec pro stojan na mikrofon.
Ovládání
Intuitivnost ovládání je někde na šestce (ve stupnici 0-10) - prostě na všechno přijdete sami, ale drobné funkce je třeba vyčíst z návodu. Pak už je ovládaní snadné, funkce se tu nijak přehnaně nekumulují mezi kombinace tlačítek, takže vlastně jedno tlačítko = konkrétní akce, pouze pár věcí (např. uložení presetu) se aktivuje stlačením dvou tlačítek. Jinak je ovládání rozloženo pěkně - editujete buď aparát, efekt, zpoždění, bicí nebo preset. Nesedla mi pouze funkce Tap tempo, kterým se dá rozumně nastavit jen nějaká střední hodnota (asi tak 65 - 130), nižší nebo vyšší hodnoty se nastavují špatně. Tlačítko někdy nereaguje, chybí zde vjem jestli bylo stlačeno či ne a jestli se změna uplatnila.
Zvuky
K dispozici je dvanáct modelů zesilovačů známých jmen (MB rectifier, Soldano, Marshal Plexi...). Věrohodnost zvuků řešit nebudu, je to zbytečné. Každopádně jsou podobné svým předlohám a vybrány tak, aby si kytarista mohl zvolit to, co mu nejvíc vyhovuje. Hodně tady záleží k čemu vlastně Blackbox připojíte. Ve sluchátkách zněly všechny modely celkem tence, málo prostorově, málo basově. Podobná situace byla s bedničkami od kompijůtru. Zato po připojení k hifi sestavě (slyšel jsem dvě) byl zvuk pěkný, hodně realistický, no a kromě absence dynamiky prostě opravdu připomínal skutečné aparáty. Ideální zvuk je ale potřeba trošku hledat, neboť tovární presety se soustředí na demonstraci všech možných i nemožných zvuků - kytarista by však určitě uvítal aspoň v první dvacítce presety, které by byly obyčejnější, ale zato použitelnější, ať se má od čeho odpíchnout.
Právě zmíněných efektů je k dispozici "hafo". Jedná se o ty základní (chorus, flanger, tremolo), ale Blackbox nabízí i spoustu méně typických efektů např. takový Random flanger. Navíc je zde plno efektů spolupracujících s midi, a také několik arpegiátorů a různých filtrů. Všechno to k základnímu zvuku přidává nějaké nové tóny, další harmonické nebo rovnou celé stupnice apod. Opravdu bych rád slyšel nějakou nahrávku, kde jsou tyto zvuky využity (protože zatím jsem nic takového neslyšel v praxi). Všechny tyto efekty a paefekty jsou zahrnuty v 99 továrních presetech (dalších 99 pamětí lze uživatelsky nastavit). Demonstrace těchto efektů za každou cenu není moc šťastná (ale uchylují se k tomu všichni výrobci), věřím že každý kytarista by v prvních dvaceti presetech raději uvítal méně exotické, ale zato použitelnější zvuky, od kterých by se mohl odpíchnout. Jinak Blackbox pracuje vlastně ve třech efektových modelech -> aparáty, efekty, zpoždění.
Tím jsme se dostali ke zpoždění, které kupodivu nedisponuje nějakými módy (delay, hall, echo, apod.), ale s trochou šikovnosti lze z Blackboxu různorodé dozvuky vytáhnout. Nastavení zpoždění je zde vůbec řešeno netradičně. Kromě klasického prodlužování času v mili-sekundových intervalech je tu možnost volit i jiné varianty (např. 1/4 noty, 1/4 noty +50% ap.). Tyhle hodnoty jsou celkem nezvyklé a na první pohled není úplně zřejmé, jak se dozvuk bude vlastně chovat - ale to je nejlépe odzkoušet. Kombinací různých opakování a času delaye tak lze nakonec dosáhnout i dozvuku s nádechem garáže nebo haly.
Co se týče bicích, je třeba uznat, že tvůrce patternů zde zahrnul jednak různé styly (metal, rock, jazz), ale jiné patterny spíš zaměřil na práci jednotlivých bubnů (open hi-hat, triplet, ...). Škála je celkem široká. Akorát zvuk kopáku mi nesednul (je bohužel ve všech rytmech) a s takhle nazvučeným kopákem bych našeho bubeníka hnal :-) Je to takový zvuk, jako na kopáku s hodně povolenou blánou - zvuk je líný, takový "rozplajzlý". Na bicí lze aplikovat delay a to dokonce dvěmi způsoby - buďto se bicí proženou samotným delayem a získají tak dozvuk, nebo se pošlou přímo na vstup efektu - obě možnosti zaujmou spíše zvukové experimentátory než konzervativce. Krom toho všeho jde bicí synchronizovat s externím zdrojem...
Protože jsem se na testování vrhnul vší silou a začal drtit těžké a rychlé věci unikl mi zajímavý detail. Blackbox má vestavěný noise gate, který má deset úrovní. Bohužel už "jednička" šmiká signál tak nešťastně, že slabé drnkání (lechtání struny) nelze slyšet. Pak stačí o malinko přidat a zvuk zase slyšíme, ovšem nárůst hlasitosti je skokový a to není to pravé ořechové. Ten kdo je zvyklý hrát hodně dynamicky, ten určitě upřednostní vypnutí celého gatu (to se provádí kombinací tlačítek, kteroužto fintu ale najdete pouze v podrobném manuálu - ten je k dispozici ke stažení na oficiálních stránkách, zatímco v krabici je přiložen pouze quick-start manuál).
PC spolupráce
Instalace ovladačů a softwaru je rychlá a bezproblémová (podobně jako na Jamlabu). Po ní je k dispozici nová ikonka v pravém dolním panelu, která vyvolává okno s možností změny několika parametrů. Dodaný software Live Lite 4 GTR for M-audio pochází od firmy Ableton. Je to nějaká licencovaná verze pro M-audio, ale není úplně zřejmé, jak se to na programu Lite podepsalo (zda třeba není nějak ořezán). Jisté je to, že tento recordingový program není v našich končinách až tak rozšířen, nejsou knihy a tutoriály, takže naučit se ho ovládat nebude lehké a hlavně to nebude záležitost krátké doby. Aplikace vypadá dost složitě a ovládání zdaleka není intuitivní (ruku na srdce,v Cubase taky při prvním seznámení asi nic nenahrajete). Přimluvil bych se tedy za jednodušší a přímočařejší software. Tím ale nechci říct, že je to špatný program - z přiložených ukázek plyne, že je použitelný a má široké možnosti...
Shrnutí
Blackbox je nový, netypický a svým způsobem inovátorský produkt. Čas ukáže, jestli tímto produktem budou třeba inspirovány jiné firmy a vznikne nová kategorie zvukových zařízení (jak tomu bylo v případě J-Stationu) nebo upadne v zapomnění. Přestože adekvátní produkt k Blackboxu neexistuje, při hodnocení se vnucovalo srovnání s jinými produkty. Závěr byl takový, že prostě Blackbox tohle umí, jiný produkt to umí taky (možná i lépe), ale Blackbox má zase něco navíc.
Osobně se mi líbí to, že ho připojím k hifi a hraji - hodně kytaristů (hlavně začínajících) chce připojovat kytaru k nějakému zvukovému zařízení, protože nemá aparát (případně nemá domácí aparát) - takže tohle by mohlo být řešení pro ně. Jako cvičítko (s použitím sluchátek) použijete Blackbox kdekoli (škoda, že není možné jej napájet baterkami, a také paměť pro nahrání zajímavého riffu by se sešla - pak by mohl kytarista riffy přesypat do kompu). Kdo má v kompu vestavěnou zvukovku (která je na živé hraní nepoužitelná), taky by mohl Blackbox využít. Při porovnávání jsme srovnávali hlavně s Korgem Pandorou - jenže ten zase není zvukovou kartou, takže tam kde měla Pandora navrch, mohl se Blackbox vytáhnout touto výhodou.
Zapůjčil : Disk Multimedia
Cena : 7990 Kč
Hodnocení uživatelů :
M-audio Blackbox